- Timken TDO assembly
- consists of 2-EE107060 cone, 1-107105CD cup and 1 -X2S-107060 spacer .016" E.P.
- Standard Tolerance
| Static Load Rating [Max] | 525000 lbf |
| K Factor | 1.51 |
| Assembly | TDO |
| O.D. | 10.56 in |
| I.D. | 6 in |
| Tolerance | Standard |
| Series | 107000 |
| End Play | 0.016 in |
| Weight | 72.046 LB |
| EAN or UPC | 53893471617 |

