- 107000 Series Single Cone
- 5 3/4" Straight Bore
- 2 15/16" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 42320.4 lbf |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Origin | Cones |
| Series | 107000 |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.507507 |
| Material | Steel |
| Cone Width | 2.9375 in |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 5 3/4 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 26.71 LB |
| EAN or UPC | 53893470870 |

