- 100000 Series Single Cone
- 11.0312" Straight Bore
- 1.9770" Wide
- 0.270" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.270 in |
| I.D. | 11.0312 in |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Bearing Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Series | 100000 |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.431584 |
| Cone Width | 1.977 in |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 34375.6 lbf |
| Weight | 27.227 LB |
| EAN or UPC | 53893465135 |

