- Tapered Roller Bearing Set
- 1/2" ID x 1.378" OD x 0.433" Wide
- Class 0
| Series | A4000 |
| O.D. | 1.378 in |
| Static Load Rating [Max] | 2580 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.050 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Cone Width | 0.4326 in |
| Cup Width | 0.3437 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 710 lbf |
| I.D. | 1/2 in |
| Housing Shoulder Diameter | 1.26 in |
| K Factor | 1.29 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Assembly | TS |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Weight | 0.143 LB |
| EAN or UPC | 53893139081 |

