- 99000 Series Single Cone
- 6" Straight Bore
- 2 13/16" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | 6 in |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| K Factor | 1.43488 |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 33433 lbf |
| Series | 99000 |
| Cup Width | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Cone Width | 2 13/16 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Weight | 18.637 LB |
| EAN or UPC | 53893463704 |

