Timken Co.
93127CD
Series 93000 Double Cup; 12 1/2" OD x 4 3/8" Wide; 0.060" Maximum Housing Fillet Radius; Standard Tolerance; w/Oil Holes and Groove
Item #101189509
- Series 93000 Double Cup
- 12 1/2" OD x 4 3/8" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| K Factor | 1.116113 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Series | 93000 |
| O.D. | 12.5 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Material | Steel |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 39452.3 lbf |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 4 3/8 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 34.976 LB |
| EAN or UPC | 53893440255 |
