- Tapered Roller Bearing Set
- 2 11/16" ID x 6" OD x 1 7/8" Wide
- Class 2 (Standard)
| One-Row Radial Rating C90 | 15400 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| O.D. | 6 in |
| Cup Width | 1.25 in |
| Assembly | TS |
| Housing Shoulder Diameter | 5.71 in |
| Series | 9100 |
| Cone Width | 1.8125 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 0.89 |
| I.D. | 2 11/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 68700 lbf |
| Weight | 18.498 LB |
| EAN or UPC | 53893156392 |

