- Tapered Roller Bearing Set
- 8 1/8" ID x 11 1/8" OD x 1 13/16" Wide
- Class 0
| Static Load Rating [Max] | 197000 lbf |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 22900 lbf |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| O.D. | 11.125 in |
| Cup Width | 1 7/16 in |
| Housing Shoulder Diameter | 10.83 in |
| Cone Width | 1 13/16 in |
| Series | 67900 |
| K Factor | 1.15 |
| I.D. | 8 1/8 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Weight | 19.294 LB |
| EAN or UPC | 53893376721 |

