- 6500 Series Single Cone
- 3 1/4" Straight Bore
- 2.1690" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cones |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Series | 6500 |
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 2.169 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Radial Rating | 20007.3 lbf |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 1.459201 |
| Tolerance | Standard |
| O.D. | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Special Steel |
| Weight | 8.01 LB |
| EAN or UPC | 53893149196 |

