- 595 Series Single Cone
- 3 5/8" Straight Bore
- 1.4300" Wide
- 1/4" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Series | 595 |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 3 5/8 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Radial Rating | 11658.2 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.321648 |
| Origin | Cones |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 1/4 in |
| Material | Steel |
| Cone Width | 1.43 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 3.405 LB |
| EAN or UPC | 53893069173 |

