- Series 595 Double Cup
- 6" OD x 2 1/2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cup |
| Cup Width | 2 1/2 in |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| O.D. | 6 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| I.D. | N/A |
| Series | 595 |
| Origin | Cups |
| Weight | 4.906 LB |
| EAN or UPC | 53893064727 |

