- Series 5700 Single Cup
- 5.596" OD x 1 3/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 13784.6 lbf |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.436533 |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 5.596 in |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Series | 5700 |
| Cup Width | 1 3/8 in |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 2.948 LB |
| EAN or UPC | 53893143897 |

