- Tapered Roller Bearing Set
- 2 7/8" ID x 5" OD x 1 7/16" Wide
- Class 2 (Standard)
| Cup Width | 1 1/8 in |
| End Play | 0.012 in |
| Static Load Rating [Max] | 58900 lbf |
| Series | 565 |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Housing Shoulder Diameter | 4.72 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Assembly | TS |
| O.D. | 5 in |
| Cone Width | 1.424 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 10600 lbf |
| I.D. | 2 7/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| K Factor | 1.61 |
| Weight | 17.765 LB |
| EAN or UPC | 53893056999 |

