- Double Cup, 565 Series, 5" OD, Class 3 Precision
| O.D. | 5 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | 2.5625 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Tolerance | Precision |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Series | 565 |
| Origin | Cups |
| Weight | 3.38 LB |
| EAN or UPC | 53893790275 |

