- Series 543000 Single Cup
- 11.418" OD x 7/8" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Radial Rating | 12908.3 lbf |
| K Factor | 1.516613 |
| Material | Steel |
| Series | 543000 |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Cup Width | 7/8 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 11.418 in |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 4.36 LB |
| EAN or UPC | 53893644455 |

