- Tapered Roller Bearing
- 3.875 in Inside Diameter
- 1.4219 in Cone Width
| Bearing Type | Assembly |
| Cup Width | 1 3/4 in |
| O.D. | 5.875 in |
| I.D. | 3 in |
| Cone Width | 2.135 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 4.17 LB |
| EAN or UPC | 53893321325 |

