- Outer Ring & Roller Assembly
- 193.7870 mm ID x 290 mm OD x 3 7/8" Wide
- w/o Oil Hole
- Open
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 193.787 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 290 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring | Two Retaining Rings in Outer Ring I.D. (T) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 1 |
| Inner Ring Roller Track Diameter | 193.787 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Self Aligning | No |
| Weight | 54.01 LB |
| EAN or UPC | 87796022454 |

