- 49500 Series Single Cone
- 1 7/8" Straight Bore
- 1 1/4" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 1 1/4 in |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 7164.9 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Series | 49500 |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.45835 |
| Weight | 1.747 LB |
| EAN or UPC | 53893317915 |

