- 48200 Series Double Cone
- 5" Straight Bore
- 3" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| K Factor | 1.913962 |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Type | Double Cone |
| Bearing Type | Double Cone |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore w/ Keyway |
| Radial Rating | 14454.2 lbf |
| Series | 48200 |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 5 in |
| O.D. | N/A |
| Cone Width | 3 in |
| Weight | 9.126 LB |
| EAN or UPC | 53893310152 |

