- Series 475 Single Cup
- 4.724" OD x 0.9542" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 4.724 in |
| Tolerance | Precision |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Width | 0.9542 in |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Series | 475 |
| Weight | 1.158 LB |
| EAN or UPC | 53893038193 |

