- 25 mm Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
| Shaft Dia. | 25 mm |
| Bearing Insert | GYAE25RRB |
| End Type | Open End |
| Flange Style | 2-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.8906 in |
| Length Through Bore | 29.8 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Flange Thickness | 11.1 mm |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Weight | 1.326 LB |
| EAN or UPC | 87796108608 |

