- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Conveyors
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Housing Height | 5 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA200RRB |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40174 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Weight | 6.42 LB |
| EAN or UPC | 87796061040 |

