- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40174 |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA203RRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 8 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/4 in |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Housing Height | 5 in |
| Weight | 6.072 LB |
| EAN or UPC | 87796061408 |

