- 0.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA015RRB |
| Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Housing No. | T-40140 |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Weight | 1.164 LB |
| EAN or UPC | 87796108455 |

