- 1 7/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40144 |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Weight | 2.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059368 |

