- 1.375" Shaft, 2-Bolt Cast Iron Housing, Contact Seals, Setscrew Locking
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GYA106RRB |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Housing No. | T-40144 |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 2.552 LB |
| EAN or UPC | 87796058941 |

