- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | T-40170 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Weight | 4.34 LB |
| EAN or UPC | 87796060319 |

