- 1.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/16 in |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing No. | T-40172 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 9/16 in |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Weight | 4.542 LB |
| EAN or UPC | 87796060784 |

