- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40170 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Weight | 4.432 LB |
| EAN or UPC | 87796060104 |

