- 1.125" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-21548PS |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Bearing Insert | GYA102RRB |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Weight | 1.892 LB |
| EAN or UPC | 87796057777 |

