- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Housing Height | 3 3/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 9/16 in |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796058651 |

