- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5.6563 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Length | 6 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40146 |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.6563 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 3.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059733 |

