- 0.625" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Housing Height | 3 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 3 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA010RRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 1 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40124 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Weight | 0.83 LB |
| EAN or UPC | 87796056442 |

