- 0.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 1/8 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 3.536 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40126 |
| Housing Width | 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.4219 in |
| Housing Height | 3 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.0625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 3 3/8 in |
| Bearing Insert | GYA012RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.128 LB |
| EAN or UPC | 87796056824 |

