- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1.2188 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing No. | T-40168 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GYA200RRB |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 7.178 LB |
| EAN or UPC | 87796061033 |

