- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA203RRB |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Housing No. | T-40168 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Weight | 6.942 LB |
| EAN or UPC | 87796061392 |

