- 15/16" Shaft, 2 3/4" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-40128 |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Bearing Insert | GYA015RRB |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 3 7/8 in |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 1.57 LB |
| EAN or UPC | 87796108448 |

