- 1" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
- Agriculture
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Housing No. | T-40128 |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3 7/8 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.564 LB |
| EAN or UPC | 87796057500 |

