- 1 7/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40132 |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Weight | 2.958 LB |
| EAN or UPC | 87796059351 |

