- 1 3/8" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Housing No. | T-40132 |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Insert | GYA106RRB |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Weight | 2.976 LB |
| EAN or UPC | 87796058934 |

