- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40164 |
| Weight | 4.494 LB |
| EAN or UPC | 87796060340 |

