- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40130 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA103RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Weight | 2.294 LB |
| EAN or UPC | 87796058194 |

