- 0.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Housing Height | 3 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40124 |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Overall Width | 1 in |
| Bearing Insert | GYA008RRB |
| Housing Length | 3 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Weight | 1.129 LB |
| EAN or UPC | 87796056329 |

