- 1 15/16" Shaft, 4 3/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 8800 lbf |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40166 |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796060791 |

