- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40164 |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.604 LB |
| EAN or UPC | 87796060098 |

