- 1.125" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing No. | T-40130 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA102RRB |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Weight | 2.356 LB |
| EAN or UPC | 87796057760 |

