- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 0.8438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA103RRB2 |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Weight | 2.276 LB |
| EAN or UPC | 87796058637 |

