- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GYA104RRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing No. | T-40130 |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Weight | 3.13 LB |
| EAN or UPC | 87796058620 |

