- 2.6875" Shaft, 3.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAL type pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperatures are encountered and for normal temperature applications where for any reason one or more floating bearing units are required.The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands becaue of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location.Bearings also have loose internal fit. The SAL unit is equipped with a self-aligning SM wide inner ring bearing and a self-locking collar.An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type).By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | SM1211KTS |
| Housing Width | 6 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 1 1/16 in |
| Overall Width | 6 5/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Insert Type | Steel Insert |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 6.15625 in |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Length | 12 5/8 in |
| Total Float | 0.2813 in |
| Collar No. | S1211K |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Medium-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Series | SAL Series |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-18940 |
| Weight | 36.208 LB |
| EAN or UPC | 87796061842 |

