- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| icNumber | 7699212 |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 11/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 682 lbf |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 1.375 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 1700 lbf |
| I.D. | 5/8 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796044722 |
| NSN Number | 3110-00-554-5237 |

